A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ВЕЛИКОБУБНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ РОМЕНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Профілактика педикульозу

Ураженість педикульозом населення Сумської області залишається на високому рівні і продовжує зростати, особливо дітей шкільного віку, зростає головний, платтяний та змішаний педикульоз.

Зустрічаються 3 види вошей: головні, платтяні та лобкові, найчастіше – головні. Головна небезпека вошей полягає в тому, що вони можуть переносити збудників висипного та зворотного тифу, волинської гарячки.

Як же відбувається зараження вошами?

Воші переносяться тільки від людини до людини. Зараження відбувається при торканні голів (волосся і, особливо, довгого) носія вошей та не зараженої людини. У окремих випадках зараження може відбутися і через особисті речі, якими користується людина, наприклад, шапка, шарф, а також через спільні рушники, гребінці та інші побутові речі.

Переважне зараження дітей пов’язане з тісним їх контактом в дитячому закладі, обміном особистими речами. Якщо ваша дитина часто чеше голову, особливо за вухами та на потилиці – не виключена можливість, що у неї воші. Найкращий спосіб виявити воші – провести дуже густим гребінцем по пасму волосся, а потім уважно його оглянути. Якщо ви знайшли головних вошей у своєї дитини, не приховуйте цього. Повідомте про це, в першу чергу, вихователя, вчителя та медсестру в школі чи дитячому садочку.

Як позбутися вошей?

Після того, як ви знайшли вошей або їх яйця, треба якомога швидше почати лікування такими ефективними засобами, як Делацет, Ніттіфор, Хігія, Педилін, Педицид, Пермін, Лавінал та інші, які можна придбати в аптеці. Точно дотримуйтесь інструкції, яку отримаєте разом з упаковкою препарату.

По можливості проводьте обробку, знявши весь одяг з верхньої частини тулуба особи, чию голову ви обробляєте. За допомогою ватного тампона рясно зволожте волосся препаратом згідно інструкції, накрийте ретельно все волосся голови поліетиленом (наприклад, чепчиком для душа), і туго зав’яжіть хусткою та залиште на необхідну по інструкції експозицію.

Після обробки педикулоцидами волосся промивають столовим оцтом. І негайно приступайте до видалення гнид, адже більшість дезінсектантів діють лише на дорослих комах. Санітарну обробку голови проводьте одночасно з кип’ятінням натільного одягу та постільної білизни у 2% розчинікальцинованої соди протягом 15 хвилин, потім прасують їх з обох сторін.

Обробка педикулоцидами дітей до 5 років, вагітних жінок, матерів-годувальниць, людей з пошкодженою шкірою та тяжко хворих заборонена. У цих випадках доцільно використовувати механічний засіб звільнення від вошей.

Якщо зараження у групі дитячого садка або в школі не припиняється, у більшості випадків причиною є невиявлений носій вошей. Тодіможе допомогти тільки одночасне лікування всіх дітей групи, а також членів їх родини.

Після обробки

Після обробки препаратами огляд голови слід проводити кожен день. Якщо протягом кількох днів після обробки з’являються нові воші, обробку препаратами слід повторити через 7 днів, а гниди видалити.

По можливості волосся краще коротко підстригти.

Тільки після видалення всіх гнид дитина має право відвідувати колектив.

Причиною повторної появи вошей може бути:

  • Неякісна обробка;
  • Не видалені гниди;
  • Повторне зараження.

Тому при обробці обов’язково треба прослідкувати, щоб ретельно була пов’язана косинка і целофан без доступу повітря до обробленої поверхні голови.

Рекомендуємо виконувати деякі важливі поради:

  • постільну та спідню білизну, в якій дитина спить, а також одяг один раз прокип’ятити, як було указано вище;
  • речі, які не можна прати (наприклад, плюшеві іграшки), на один тиждень герметично закрити у пластиковому пакеті. Охолодження до мінус 20 градусів на 7-10 днів або нагрівання до температури плюс 100 градусів за Цельсієм (кип’ятіння або обробка гарячим паром) протягом 5-10 хв. є ефективним методом боротьби з комахами;
  • м’які меблі, килими та сидіння автомобілів треба ретельно пропилососити.

Основним в профілактиці педикульозу є виконання правил особистої гігієни:

  • потрібно регулярно мити тіло – не рідше 1-2 раз на тиждень з одночасною зміною натільної і постільної білизни;
  • регулярно стригти волосся;
  • користуватися лише індивідуальними рушниками, гребінцями, шапками та іншими побутовими речами;
  • систематично чистити верхній одяг.

У дітей дошкільного віку волосся потрібно оглядати щодня, звертаючи особливу увагу на скроні, тім’я, потилицю. У дітей більш старшого віку волосся треба оглядати щотижня, при цьому світле волосся потребує більш ретельного огляду.

Запобігає розповсюдженню педикульозу і ретельне дотримання санітарно-гігієнічного режиму в квартирах, дитячих закладах, перукарнях, гуртожитках.

   Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

Механічний метод звільнення від вошей та їх яєць проводиться шляхом вичісування густим гребенем, обстригання або гоління. Волосся збирається на папір і спалюється. Перед вичісуванням волосся промивається теплим 5-10% розчином столового оцту, голова зав'язується хусткою або рушником, експозиція 30 хвилин - 1 година. Після цього полегшується вичісування яєць вошей.

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою (кип’ятіння, прасування або обробка в спеціальній дезкамері). Завошивлену білизну кип’ятять у 2% розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин (5л води на 1 кг білизни), прасують з обох сторін, звертаючи особливу увагу на шви, зборки та інше. При необхідності повторну обробку роблять через 7-12 днів.

Проводять санітарну обробку людини, зміну натільної і постільної білизни, а також обробку контактних.

Хімічний метод  це використання хімічних речовин - інсектицидів (педикулоцидів). Для дезінсекції вошей використовуються педикулоциди, які зареєстровані МОЗ України та дозволені до використання. Асортимент педикулоцидів в аптечній мережі різноманітний: лосьйони "Ніттіфор", "Педилін", "Лавінал", водно-мильна емульсія бензил-бензоату 20%, крем-бензил- бензоату 25%, аерозолі "Пара плюс", "Спрей-пакс" тощо.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора