A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ВЕЛИКОБУБНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ РОМЕНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЄКТ "Звільнись від пластику!"

 

 

    У наш час людство переживає надзвичайно важливий, критичний період своєї історії – період небаченого досі, загрозливого для існування цивілізації зростання низки негативних факторів: деградації природи, деградації людської моралі, зростання бідності, поширення хвороб, голоду, зростання до критичного рівня конфлікту між техносферою і біосферою.

Основною причиною надзвичайної актуальності цієї проблеми є інтенсивна зміна природного середовища під впливом антропогенної діяльності: швидкий розвиток промисловості, енергетики і транспорту; хімізація сільського господарства і побуту; високий рівень урбанізації, що призводить до збільшення промислових, сільськогосподарських, транспортних, побутових та інших відходів, які забруднюють навколишнє середовище. 

 

 

         Сьогодні ми все частіше чуємо слова “ екологія ”, “ забруднення навко лишнього середовища ”, “ забруднене довкілля ”…   Ми вже стали звикати до цих слів і продовжуємо свою бездіяльність.  В долі природи – наша доля, і ми повинні зробити все для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо продовжити життя в наступних поколіннях – екологічно свідомих.

      Частиною загальної культури людини є екологічна культура, шлях до формування якої     лежить через екологічну освіту. Одним із напрямів виховання нашої школи є просвітницька і еколого-пропагандистська робота, яка організована у нашій школі у рамках проекту «Звільнись від пластику!"

         Приїжджаючи в наше село, гості потрапляють в одне з найкрасивіших місць нашої країни. 

 

 

 

      Тут ми можемо побачити багато прекрасних краєвидів, які дійсно зачаровують. Проте, люди забувають, що ми повинні і зберегти цю природу, тому дуже часто спостерігаємо безвідповідальне ставлення до свого середовища життя.

 Учні нашої школи не стоять осторонь у боротьбі за чистоту навколишнього середовища. Були обстежені околиці села Великі Бубни на предмет забруднення навколишнього середовища і виявили слідуюче:

  • відновлення грунтів у агрофірмі «Лан» не ведеться, рекреаційні заходи відсутні, грунти зазнають виснаження ;
  • спостерігається деяке забруднення побутовими відходами ;
  • очисні споруди села не працюють ;
  • у лісових насадженнях очищення від сухостою проводиться недостатньо. 

 

        А ще на території Великобубнівської громади знаходяться потужності видобувної компанії «Укрнафта».

    Погіршення стану екологічної системи регіону пов'язане з періодично виникаючими складнощами в роботі нафтовидобувної галузі регіону.

      Так 5 травня 2010 року поблизу села Матлахове (Роменського району, Сумської області) через тріщину труби діаметром 186 мм виникла розгерметизація технологічного нафтопроводу «Великі Бубни – Талалаївка», відбулося забруднення нафтою території в межах охоронної зони нафтопроводу на площі близько 1 га. За словами прес-служби МНС аварійні бригади ліквідували тріщину труби, а забруднені грунт і сніг зібрали і вивезли. Таким чином у даному випадку, на думку МНС, вдалося уникнути загрози для населення і навколишнього середовища. 

 

 

       В контексті негативного впливу нафтовидобувної галузі на екологічну ситуацію в регіоні також потрібно вказати й таку характерну особливість нафтодобування як  згорання в факелах супутніх газів. Ця цінна сировина для хімічної переробки – паливо – агент для підвищення нафтовіддачі (при закачуванні його під високим тиском в пласти), згорає в величезних кількостях, забруднюючи атмосферу.        

     

      На думку фахівців, причиною такої ситуації є відсутність стимулів, перш за все економічних, для освоєння сучасних технологій і більш ефективного використання сировини, що видобувається. Проте, незважаючи на її видиму наявність, ця проблема носить достатньо локальний характер, вважають спеціалісти. В даному контексті варто також вказати й про проблеми ліквідації відпрацьованих скважин (якщо їх просто покинути, то залишкові виділення нафти можуть привести до забруднення як земної поверхні, так і грунтів і грунтових вод), прибирання приміщень і залишеного обладнання, ліквідація розливів нафти, рекультивації земель, приведення екосистеми до відносно наближеного до вихідного стану. 

      

        Великою проблемою для нашого села є наявність нелегальних смітників. 

 

        У нас є маса сміттєвих контейнерів, але вони знаходяться в одному місці і не використовуються !!! Тому сміття викидають в непризначені для цього місця. 

     У сміття, що тільки не викидають.  У природі немає живих організмів, які б харчувалися усім цим, тому, розкладання відходів, — це дуже довгий процес. Це процес ми можемо простежити на нашому стенді. 

                    

     Звичайно, відходи потрібно сортувати. І в школі ми цьому вчимося.  Біля входу у школу стоять два контейнери для сортування пластику: у одному прозорий пластик, а в іншому - кольоровий; окремо кришечки, які підуть на переробку для виготовлення протезів солдатам.

        

 

    Однією з найбільш серйозних екологічних проблем України сьогодні можна вважати проблему утилізації і переробки різних відходів. У країні діє близько 800 офіційних звалищ. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4% площі України. Речовини, які виділяються в результаті хімічних реакцій на полігонах твердих побутових відходів, здатні перетворити територію України на одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні хімічні речовини і бактерії просочуються в ґрунт, потрапляють в повітря та ґрунтові води, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища.

     Та сьогодні ми хочемо більше уваги привернути до накопичення поліетиленових відходів і їх негативний вплив на довкілля. 

 

      Коли пластик увійшов в наше повсякденне життя, це здавалося революцією – зручно, практично, дешево. Але за декількома плюсами стоять більш вагомі мінуси, які катастрофічно впливають на екологію і шкодять всьому живому. Ось, чому вам варто відмовитися від пакетів назавжди.

Пакет – безсмертний

 Скільки ви користуєтеся пакетом? Один-два рази, потім він вирушає на звалище. Пакет складається з синтетичних полімерів, він не буде розкладатися в природних умовах.

    Пакет заляже мертвим вантажем на поверхні Землі, як ми вже з'ясували, на багато років. Ось вам і стійке забруднення. Ще один мінус пакетів – складність їх утилізації. Наприклад, при спалюванні він виділяє такі отрути, як діоксини та фурани. Вони потрапляють в повітря, яким ми дихаємо. 

Пакет любить подорожувати

Частина пакетів зі звалищ і сміттєвих контейнерів розноситься вітром, а що ж далі? Далі - найцікавіше.

       Четверта частина водної поверхні покрита плаваючим пластиковим сміттям. На сьогодні існує 6 "гарячих" сміттєвих точок, розташованих в океанах. Але і це ще не межа шкоди від пакетів.  

Пакети вбивають тварин

        Поліетилен буквально закупорює Землю, як в пастку, від чого страждають тварини, птахи, жителі води. Наприклад, потрапляючи в воду в ньому заплутуються риби і ссавці  Та й хто замислюється, що "нешкідливий" пакет може проковтнути кит, тюлень, черепаха або пташка. Всесвітній фонд дикої природи встановив, що щорічно від пластикових кульків тільки в Ньюфаундленді вмирають понад 100 тисяч китів, тюленів, черепах.

      Пластикові відходи щорічно стають причиною смерті 1 мільйона птахів, 100 тисяч морських ссавців і незліченної кількості риб – це вже дані комітету ООН з охорони природи.

 

Світ проти пакетів

          У 40 країнах світу використання поліетиленових пакетів в якості побутової упаковки обмежено або заборонено. У Німеччині утилізацію пакетів оплачують споживачі, а за збір і вторинну переробку відповідають продавці і розповсюджувачі.

        В Італії з 1 січня 2011 року заборонено використання поліетиленових пакетів. Для придбаного товару покупці повинні мати сумки багаторазового використання або біопакети.

       Грузія запроваджує цілковиту заборону на використання поліетиленових пакетів. Також у цій країні розробили законопроект, який передбачає поетапну заборону пластикових упаковань та її заміну на паперові мішечки та сумки багаторазового використання, які відповідають європейським  стандартам.   Такий закон діє вже в 40 країнах світу.

В Україні теж розробленний законопроект на заборону використання поліетеленових пакетів та поданний на розгляд до Верховної Ради. 

А що на заміну?

      Відмовляйтеся від пакетів наскільки це можливо – у супермаркетах, магазинчиках, будь-де. У нас люблять загортати в пакет усе, що тільки можна – від вже упакованого мила до фруктів та овочів. Також в пакет кладуть пакет з гречкою - "щоб не розсипалося", упаковку з мукою, з солодощами..  список можна продовжувати.

     Оберіть красиву екоторбу. Вона замінить вам усі пакети, стане зручною у використані. Кладіть її у вашу щоденну сумку й необхідний пакет буде завжди поруч.

   

      Акцію «Екоторбинка – своїми руками» у нашій школі започаткували євроклубівці. Після зустрічей у Сумському центрі європейських ініціатив, вони раз, і вдруге привезли ось такі торбинки.

 

       Почали ходити з ними до школи, клали туди спортивний одяг, взуття, і все, що не вміщається у основну сумку.

     Ми звернули увагу, що це практично, зручно, модно, класно! І, головне, без поліетиленових пакетів. Принесли з дому тканину, на уроках трудового навчання дівчата зробили викрійки. І от перед вами зразки нашої роботи:

 

           

                   

                 

        

 

 

                 Популяризуємо бережливе ставлення до навколишнього середовища не лише  у школі. В ході настановчої сесії  ради  старшокласників Роменщини презентували свій проєкт та провели  майстер-клас для учнів району "EcoТorba  своїми  руками". 

             Можна  багато говорити про шкідливість поліетилену... А  можна  спробувати відмовитися,  ну хоча б від  пакетів, і  вибрати екоторбинку. А  як  зробити  її  оригінальною  і неповторною ми  розказали   і навчили: за допомогою фарби  та звичайного яблука, свіжозірваної  конюшини та молотка, або за допомогою шаблона будь-якого малюнка  з  інтернету, що  вам  сподобався.

 

 

 

                         У вересні місяці проходив Всеукраїнський челендж "Я  прибрав - твоя  черга 2:  змінимо  світ  разом". За те, що  ми  одні з  перших долучилися до  його проведення,  усі  отримали  у подарунок екоторбки.

                                                        

 

                  Приймали  участь у обласному науково-практичному  семінарі для завідувачів районних (міських) методичних  кабінетів, відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій,  міськвиконкомів,  міських  рад, ОТГ  "Аналіз  якості  освітнього  процесу  в системі  педагогічної   діяльності".

 

 

 

 

            Екологічна грамотність  пріоритетні напрямки  діяльності Президентсько-парламентської шкільної республики Опорного навчального  закладу "Великобубнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Роменської районної ради Сумської  області".

           І  це  ми  довели  на регіональному семінарі-практикумі для заступників директорів з  виховної  роботи "Учнівське  самоврядування -  школа демократії".

 

 

 

 

     

 

   Учасники  творчих  звітів Роменського  району в  рамках  обласного фестивалю народної  творчості,  зокрема  презентували  свою  роботу на виставці "Мистецький  дивограй" (досвід  роботи  та майстер-клас)

 

 

 

               

 

 

https://www.facebook.com/100001000334476/videos/vb.100001000334476/2882657468444236/?type=2&video_source=user_video_tab

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора