Вересень 2024
ПОПЕРЕДЖЕННЯ СУЇЦИДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ У ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ
"Життя - це безцінний дар який дається людині при народженні і те, як людина розпорядиться цим даром залежить від нього самого". Сократ
Самогубство (суїцид) – це крайній вид агресії, умисне позбавлення самим собою життя. Виділяють чотири види самогубства:
· егоїстичне;
· анемічне;
· фаталістичне;
· альтруїстичне.
Егоїстичне самогубство – трапляється, коли індивід слабо пов'язаний з суспільством і живе, повністю від нього відокремленим. Анемічне самогубство – результат нездатності людини пристосуватися до швидких змін у суспільстві. Фаталістичне самогубство – результат посиленого контролю групи над індивідуумом, якому стає нетерпимою надмірна опіка. Альтруїстичне самогубство – трапляється, коли особа відчуває над обов’язок і ставить інтерес групи вище за власний.
Сьогодні зростає кількість чинників, що схиляють молодь до самогубства. Основні мотиви суїциїдальної поведінки серед молоді:
1. Переживання образи, самотності.
2. Реальна або уявна втрата батьківської любові, неподілена любов, ревнощі.
3. Переживання, пов'язані зі смертю одного з батьків, розлученням батьків.
4. Відчуття провини, сорому, невдоволення собою.
5. Страх перед ганьбою, приниженням, знущанням.
6. Страх перед покаранням.
7. Любовні невдачі, вагітність для дівчини.
8. Почуття помсти, шантаж.
9. Бажання притягнути до себе увагу, викликати жалість, співчуття.
Попередження суїциду полягає в :
Налагодженні дбайливих відносин, підтримці. Не залишайте дитину одну в ситуації високого суїцидального ризику. Залишайтесь з нею якомога довше або попрохайте рідних, знайомих побути поруч, поки не пройде криза. Можна подзвонити на станцію швидкої допомоги та звернутися до фахівців ( соціального педагога; психолога, психіатра, невролога). Будьте уважним слухачем. Підбирайте ключі до розгадки суїциду. Не пропонуйте невиправданих розрад . Вселяйте надію . Обов’язково зверніться по допомогу до спеціаліста.