A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ВЕЛИКОБУБНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ РОМЕНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тема: "Склавини і анти на теренах України".

Дата: 28.04.2020 11:44
Кількість переглядів: 20445

28.04.2020 Завдання:

1.Опрацювати параграф 55 і додатковий матеріал.

2. На основі отриманої інформацїї заповнити таблицю: 

  Анти Склавини
Період проживання     
Історичні джерела    
Археологічна культура    
Територія розселення    
Гілка слов'ян    
Управління    
Зовнішній вигляд    
     

Венеди, анти, склавини

        Перші згадки в писемних джерелах про ранньослов'янські племена зустрічаються в творах римських вчених І—II ст. н. е. Плінія Старшого, Тацита, Птолемея, де слов'яни фігурують під назвою венеди (венети). Етнонім «слов'яни» вперше вжили візантійські автори Псевдо-Кесарій, Іоанн Ефеський, Менандр. Найповніше ранньослов'янська історія викладена у творах візантійських хроністів Йордана «Про походження та діяння гетів», або «Гетика» (551) і Прокопія Кесарійського «Історія війн» (550—554). «Гетика» містить важливу інформацію про розпад єдиної венедської ранньослов'янської спільноти, якій відповідала зарубинецька культура. Йордан сповіщає, що в VI ст. вже існувало три гілки слов'ян: венеди (басейн Вісли), анти (Подніпров'я) і склавини (Подунав'я). Поява на півдні Європи антів і склавинів зафіксована також іншими істориками цієї доби, хоча більшість із них вказує на збереження певної мовної та етнічної єдності цих груп.

         Прокопій Кесарійський описує життя ранніх слов'ян так: «Племена ці, склавинів і антів, не управляються однією людиною, але здавна живуть у народовладді, і тому в них вигідні й невигідні справи завжди ведуться спільно... Вступаючи в битву, більшість йде на ворогів пішими, маючи невеликі щити і списи в руках. Панцира ж ніколи на себе не одягають; деякі не мають (на собі) ні хітона, ні (грубого) плаща, тільки штани... Є в тих і других єдина мова, повністю варварська. Та і зовнішністю вони один від одного нічим не відрізняються. Всі вони високі і дуже сильні, тілом же та волоссям не дуже світлі і не руді, зовсім не схиляються і до чорноти, але всі вони трохи червонуваті... Та й ім'я за старих часів у склавинів і антів було одне».

      Отже, слов'янство як самостійна етнічна спільнота вийшло на історичну арену на початку І тис. н. е. Це був динамічний і драматичний час Великого переселення народів (II—VII ст.). Першопоштовхом цього процесу стало переміщення готів з Прибалтики до Причорномор'я. Готські племена, що осіли в пониззі Дніпра, отримали назву остготи, а ті, які зосередилися між Дністром та Дунаєм, — вестготи. У 375 р. готів перемогли гуни, частково їх підкоривши, частково витіснивши з Причорномор'я. Гуни створили між Доном і Карпатами могутню державу, на чолі якої став Аттіла. Про силу цього державного утворення свідчать вдалі походи гунів у Галлію та Східну Римську імперію. Проте після кількох поразок від римлян та їхніх союзників, смерті 451 р. Аттіли гунська держава поступово втрачає силу і розпадається. Ці історичні колізії суттєво вплинули на долю слов'янства. Відчувши, що гуни вже не становлять серйозної небезпеки, не перешкоджають міграції, слов'яни, починаючи з V ст., могутнім потоком вирушили у візантійські землі. Як свідчать джерела, починаючи з 527 p., походи антів і склавинів разом із іншими варварськими народами на Константинополь стають регулярними. Нестримне слов'янське нашестя призвело до того, що вже 577 p., слов'яни контролювали землі на території Фракії та Македонії, а на початку VII ст. ними було захоплено Далмацію та Істрію. Наприкінці VII ст. слов'яни майже повністю оволоділи Балканським півостровом, проникли до Малої Азії. Про масштаби та інтенсивність слов'янської експансії свідчить той факт, що тогочасні західні автори називають навіть Пелопонес Славонією. Візантійський імператор Константин Багрянородний так підсумовує наслідки слов'янської міграції: «Зіслов'янилась вся наша земля і стала варварською».

         Більшість сучасних вчених, які вивчають питання етногенезу слов'ян, вважає, що початок формування окремих слов'янських народів і, зокрема, праукраїнського етносу було покладено розселенням антів та склавинів.

      Видатний вітчизняний історик М. Грушевський вважав антів предками українського народу. Широко відома гіпотеза про те, що етнонім «анти» — своєрідний пращур етноніма «українці», оскільки іранське ім'я народу «анти» в перекладі означає «край», «кінець». Отже, анти — жителі пограниччя, окраїни, тобто українці. Проте, на жаль, лінгвістика не може дати вичерпної відповіді на питання слов'янського етногенезу. Енергійні анти у ході Великого переселення народів проникли на Балкани, Верхній Дніпро, Донець та Дон. Згодом зазнали поразки від нової варварської хвилі, яка принесла з собою аварів із Центральної Азії. Невщухаючі аваро-слов'янські війни (568—635) призвели спочатку до знесилення, а потім і до розпаду антського союзу. Починаючи з 602 p., анти в історичних джерелах не згадуються, а от склавини фігурують у творах більшості європейських та східних авторів, що ведуть мову про етнічні угруповання, які проживали на території України в VII— IX ст. Цілком закономірно, що етнонім «склавини», трансформувавшись з часом у «слов'яни», дожив до наших днів.

        За даними сучасної археології, процес утворення праукраїнського етносу відбувався за такою схемою: в V—VII ст. носії пеньківської культури (анти) та празької (склавини) вирушили в південному напрямку. Антська хвиля покотилася на Балкани, а згодом на Ельбу, поступово інтегруючись із західними слов'янами. Склавини ж не пішли так далеко. Їхні нащадки утворили в VIII—X ст. між Дніпром, Дністром і Західним Бугом нові етнічні угруповання, підґрунтям яких була культура Луки Райковецької (нині відомо понад 200 пам'яток). Ця культура сформувалася на базі празької (склавини) із залученням певних елементів пеньківської (анти) культур. З культурою Луки Райковецької фахівці пов'язують племена древлян, бужан, волинян, уличів, тиверців, які й були безпосередніми пращурами українців.

         Отже, вирішальну роль у формуванні українського етносу відіграли міграційні процеси II—VII ст. Під час Великого переселення народів у горнилі історії було переплавлено та інтегровано чимало етнічних утворень, які лягли в основу багатьох сучасних народів. Українці не виняток у цьому процесі. Вони — прямі етнокультурні спадкоємці склавинів і частково антів.

Історичні джерела з Історії слов’ян

Писемні

Речові

Усні

Праці грецьких, римських та візантійських істориків, ЛІТОПИСИ

Археологічні знахідки часів давніх слов’ян

Билини, легенди, казки

Найбільш ранні писемні згадки про слов’ян, на думку деяких істориків, належать до початку І тис. н. е. Під назвою венедів (венетів) вони згадуються у працях римських авторів І ст. н. е. Плінія Старшого й Тацита. Згодом венеди згадуються в «Певтингеровій таблиці» (копія з римської карти І ст. до н. е. — перша половина V ст. н. е.)

Самоназва слов’ян (слов'яни — ті, хто володіє словом, розмовляє зрозумілою мовою) з’явилася на межі IV—V ст. н. е. Однак у працях пізніших авторів вони згадуються також під назвами антів і склавинів.

Теорії походження слов’ян

Міграційна

Автохтонна

Слов’яни — народ, який переселився

Слов’яни — корінне населення

Уперше на сторінки писемних джерел анти потрапили наприкінці IV ст. Готський історик Йордан розповідав, що 375 р. анти зазнали нападу короля остґотів Вінітара. Спочатку мужні анти перемогли нападника, однак невдовзі Вінітар знищив вождя антів Божа разом із 70 старійшинами. Деякий час землі антів (територія сучасної України) входили до складу держави гунів, що існувала протягом 370-469 рр. А вже з розпадом імперії гунів анти утворили самостійний союз племен.Протягом IV—VI ст. анти славилися як могутня військова сила. Однак на початку VII ст. назва «анти» зникла з писемних джерел. Востаннє її згадують візантійські історики Феофілакт Сімокатта й Феофан Сповідник. Зокрема, вони повідомляли, що 602 р. анти зазнали поразки від аварів на чолі з Апсихом. 

Анти славилися як вправні воїни, які воювали з готами, Візантією та аварами. З писемних джерел до нас дійшли імена антських вождів Мусокія, Ардагаста, Пирогоста.

Основні етапи становлення слов’янської спільноти

Період

Подія

І—VI ст. н. е.

 зарубинецької культури — басейни Прип'яті, середнього і частково верхнього Дніпра. Час — приблизно з 200 року до н. е. до 200 року н. е.. 

Черняхі?вська культу?ра — археологічна культура, яка існувала в 100500 роках нашої ери. 

Слов’яни перебували на завершальному етапі розпаду первіснообщинного ладу, панівна патріархальна община (родова, потім сусідська), племена

Перша половина IV ст.

Починається процес державотворення, виникнення Антської держави

V ст.

Виникнення держави у склавинів

VI ст.

Період воєнної демократії у слов’ян, об’єднання племен у військові союзи

VII—VIII ст.

Складання сільської громади, формування класів, виникнення ранньофеодальних держав (Само, Велика Моравія)

Напрямки розселення слов’ян

Південь

Північ

Захід

Боротьба з аварами, розпад Антського союзу

Рух із Лівобережжя Дніпра в північному напрямку

Переселення склавинів на Дунай та до Ельби

Розселення слов’ян на балканських землях

Життя в оточенні германських племен

Зародження південнослов’янських народів

Зародження східнослов’янських народів

Зародження західнослов’янських народів

Словаки, морави, чехи, частина поляків

Українці, росіяни, білоруси

Серби, полаби

Слов'яни — найбільша (300-350 млн осіб) в Європі спільнота споріднених народів, що населяє значні території Центральної, Східної, Південної Європи. Слов'яни розмовляють схожими мовами, однак за територією розселення виділяють три гілки слов'янства: східнослов'янську (українці, білоруси, росіяни), західнослов'янську (поляки, кашуби, чехи, словаки, лужичани), південнослов'янську (серби, хорвати, словенці, боснійці, болгари, македонці, чорногорці).
 
ОТЖЕ   Велике розселення слов'ян — процес розселення спільнот давніх слов'ян територією Східної, Південної та Центральної Європи, який тривав у V—VII ст. і є складовою частиною Великого переселення народів.
  1. Анти і склавини на теренах України

Анти в цей же час утворили Антське царство, готи воювали з антами. В IVVI ст. в Причорномор’ю посунули гуни. Вони натиснули на готів, готи – на слов’ян… Так розпочалось Велике переселення народів». На початку VII ст. під час нападів аварів (обрів) антська держава загинула. Склавини в цей час переселились на Дунай і на північ Європи і заснували групу південних слов’ян.

     На основі отриманої інформації, складіть таблицю

Анти

Склавини

  

 Анти – слов’янське міжплемінне об’єднання. Їх згадують візантійський історик з IV по початок VII ст. (602, 635рр.)

Антами керували вожді, збиралась рада старійшин і віче.

В IV ст. відомі успішні походи антів на Балкани аварами після битви з аварами (602р.) анти розселились аж до Мезії і Добруджі. До Антського союзу входило в племінних груп, пізніше з них розвинулись племена уличів, тиверців, полян, деревлян, сіверян( східний слов’яни).

Анти були язичниками, мали капища, будували ідолів з каменю або дерева. Вони поклонялись Божій-Матері. Вищим був Бог-творець блискавок. Найвідоміший вождь – Бож (IV ст. ). Високі, світловолосі, дужі люди.

Склавини:

  • Міжплемінне слов’янське об’єднання
  • Етнічна основа формування західних і східних слов’ян ( від Балкан до Вісли )
  • Їх згадують Йордан і Прокопій Кесарський
  • Колонізували Балкани в кінці VIпочаток VII ст.
  • Не управляється однією людиною, а живуть у народоправстві справи ведуть спільно
  • Головний Бог – творець блискавок
  • Вступаючи в бій, більшість іде на ворога « пішки, мають не великі щити і списи в руках, панцира ж ніколи на себе не одівають»
  • Є у тих і інших ( анти, склавини ) єдина мова, абсолютно варварська
  • « Та й зовнішністю вони один від одного нічим не відрізняються, бо всі високі, дуже сильні, волоси не дуже світлі і не руді, трохи червонуваті»

 

Перевірка таблиці

Анти

Склавини

IV-початок VII ст.

V-VII ст.

Площа Подніпров’я

Площа до Дунаю, пн. Європи Подністров’я

Група східних слов’ян

Вожді, віче

Високі, волосся не дуже світлі і не руді, і не темні

Південні, західні слов’яни

Єдина мова, абсолютно варварська

Високі, волосся не дуже світлі і не руді, і не темні

Язичництво, головний Бог – творець блискавок

Язичництво, головний Бог – творець блискавок

Капища, ідоли з каменю і дерева народоправство

Капища, ідоли з каменю і дерева народоправство

IV ст. – походи на Балкани

VIпочаток VII ст. колонізація Балкан, переселення до Одер, Вісла 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора